Obnovljivi viri

Nov pomemben korak k doseganju podnebne nevtralnosti Kranja

Goodyear Slovenija in Gorenjske elektrarne sta uspešno zaključili projekt izgradnje sončne elektrarne na dveh novih proizvodnih objektih, s čimer bodo na leto proizvedli okoli 788 MWh obnovljive električne energije.

Nov pomemben korak k doseganju podnebne nevtralnosti Kranja

Podjetje Goodyear Slovenija od letošnjega poletja dalje del proizvodnih in pisarniških prostorov oskrbuje z električno energijo iz sončne elektrarne. Priprave za ta kompleksni projekt, v katerem so Gorenjske elektrarne namestile kar 3.676 m2 solarnih panelov, so se začele že v začetku leta 2023, pri čemer pa za kranjski Goodyear Slovenija to ni prvo srečanje z uporabo obnovljivih virov pri oskrbi z energijo. Tako so že septembra 2021 za pokritje svojih energetskih potreb začeli uporabljati obnovljivo hidroenergijo in s tem v povprečju zmanjšali emisije CO2 za okvirno 40.000 ton letno. Po novem pa jim bo  k doseganju zaveze globalnega podjetja Goodyear Tire & Rubber Company za zmanjšanje emisij CO2 in doseganje cilja uporabe sto odstotno obnovljive elektrike v vseh svojih proizvodnih obratih do leta 2030, pomagala tudi nova sončna elektrarna. Podjetje Gorenjske elektrarne je namreč na Goodyearovo streho namestilo 1.835 solarnih panelov z 944 optimizatorji, ki zagotavljajo, da vsak panel energijo proizvaja z največjim potencialom. Poleg tega optimizatorji omogočajo vpogled v delovanje vsakega posameznega panela in s tem  zagotavljajo varnost, saj se vsak solarni panel v primeru poškodbe samodejno izklopi.

Solarni paneli so sicer nameščeni na strehe dveh novih stavb, ki sta bili leta 2023 dokončani pod okriljem investicijskega razširitvenega projekta v vrednosti 94 milijonov evrov, s katerim so proizvodnjo povečali za približno četrtino in zagotovili tudi 160 novih delovnih mest.  Moč sončne elektrarne znaša 775 kWp, letna ocenjena proizvodnja pa 788 MWh, pri čemer bodo vso proizvedeno električno energijo v celoti porabili v Goodyearu. Z novo pridobitvijo naj bi občutno zmanjšali tudi emsije CO2, in sicer za približno 386 ton na leto. 
»Dogovor o pogodbenem zagotavljanju elektrike, ki smo ga sklenili z Gorenjskimi elektrarnami, bo zmanjšal našo odvisnost od trga električne energije in prispeval k zmanjšanju emisij C02. Celotna investicija je zagotovljena s strani Gorenjskih elektrarn, finančne prednosti projekta pa se bodo razdelile med obe podjetji,« je dejal Matjaž Mali, direktor proizvodnje v podjetju Goodyear Slovenija. Aleks Jan, direktor Gorenjskih elektrarn, pa je ob uspešnem zaključku projekta dodal: »Dogovor o pogodbenem zagotavljanju energije našim strankam omogoča hitro in enostavno uvedbo energetske rešitve za pridobivanje obnovljive elektrike, kar je popolnoma v skladu s trajnostnimi cilji večine industrijskih podjetij. Ponosni smo, da smo z našim kranjskim sosedom Goodyear Slovenija uspešno izvedli ta projekt.«

Projekt dober zgled tudi za druge gospodarske družbe v občini

Mesto Kranj, kjer imata sedež Goodyear Slovenija in Gorenjske elektrarne, je od leta 2022 po izboru Evropske komisije vključeno v Misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030. Goodyear Slovenija in Elektro Gorenjska, lastnik Gorenjskih elektrarn, sta dva ključna od skupno okoli 50 deležnikov, ki so se s podpisom zavezali, da bodo podprli poslanstvo Kranja pri zmanjševanju izpustov CO2 in s tem pripomogli k podnebni nevtralnosti. Župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec je ob tej priložnosti zato izpostavil: »Projekt Goodyeara in Gorenjskih elektrarn je res dobra novica in nov pomemben korak na poti Kranja pri zasledovanju okoljskih ciljev. Vzpostavljanje sončnih elektrarn in sistemov za shranjevanje energije je eden od glavnih ukrepov, ki smo jih določili v akcijskem načrtu naše podnebne pogodbe. Prepričan sem, da bo ta sončna elektrarna služila kot navdih tudi za druge deležnike na Gorenjskem, torej, da bodo tudi ti v svoje prihodnje delovanje čim bolj pogosto vnašali take trajnostne prakse.«
 

Brane Janjič
O avtorju