Vlada je pred kratkim izdala Uredbo o državnem prostorskem načrtu za prenosni plinovod Lendava–Ljutomer, ki je podlaga za izdajo gradbenega dovoljenja. Z izgradnjo tega plinovoda naj bi povezali slovenski in madžarski plinovodni sistem ter s tem tudi oba plinska trga ter tako povečali zanesljivost oskrbe v širši regiji.
Obstoječi plinovod Kidričevo–Lendava je na odseku od Lendave do Ljutomera premajhne dimenzije in kot tak ne more zagotavljati razvoja zmogljivosti za čezmejni prenos, zato je nujna zgraditev novega prenosnega plinovoda. Območje državnega prostorskega načrta s svojo lego in potekom obsega koridor trase odseka obstoječega plinovoda Kidričevo–Lendava in odseka načrtovanega prenosnega plinovoda Lendava–Kidričevo, vzporedno z načrtovanim potekom plinovoda Lendava-Kidričevo in Lendava–Ljutomer. Trasa plinovoda poteka na območjih petih občin, in sicer Lendava, Velika Polana, Črenšovci, Razkrižje in Ljutomer. Odsek plinovoda, v dolžini približno 20 km od obstoječe merilno-regulacijske postaje Lendava do merilno regulacijske postaje Ljutomer, sicer sodi med projekte skupnega evropskega pomena oziroma tako imenovane projekte PCI. Evropska komisija je tovrstne projekte opredelila kot ključno prednostno nalogo pri povezovanju infrastrukture energetskega sistema Evropske unije in so namenjeni doseganju ciljev energetske in podnebne politike EU. Tovrstni projekti bodo omogočili tudi postopno nadgraditev energetske unije s povezovanjem energetskih trgov v Evropi, diverzifikacjo virov energije in prometnih poti ter prispevali k odpravi energetske osamitve nekaterih članic.
Poglavitni namen novega prenosnega plinovoda je povezati še nepovezana slovenski in madžarski prenosni plinovodni sistem, pri čemer bo v prvi fazi vzpostavljena nova medsebojna povezava madžarskega in slovenskega prenosnega sistema z izgradnjo plinovoda na prvem odseku Pince-Lendava, s katero bo zagotovljena povezava do sedaj nepovezanih prenosnih sistemov in s tem plinskih trgov Slovenije in Madžarske, omogočen dostop do madžarske trgovalne platforme in madžarskih podzemnih skladišč ter dostop madžarskih dobaviteljev do zahodnih plinskih trgov in do virov utekočinjenega zemeljskega plina v Italiji in severnem Jadranu, povečala pa se bo tudi zanesljivosti oskrbe v Sloveniji.