Ti projekti bodo deležni poenostavljenega izdajanja dovoljenj in regulativne podpore, zaradi česar bodo upravičeni do financiranja EU iz instrumenta za povezovanje Evrope (CEF). Za nove projekte, ki bodo zaprosili za financiranje EU, bo Evropska komisija objavila prvi razpis za PCI in PMI še v tem mesecu, z rokom prijave do konca oktobra 2024. Ta seznam je sprejet na podlagi revidirane uredbe o vseevropskih energetskih omrežjih (TEN-E), ki odpravlja podporo za infrastrukturo za fosilna goriva in se osredotoča na čezmejno energetsko infrastrukturo prihodnosti. Vključuje projekte skupnega interesa, ki so projekti na ozemlju EU, in prvič tudi skupne projekte vzajemnega interesa, ki EU povezujejo z drugimi državami. Komisija bo zagotovila, da bodo projekti hitro dokončani in da bodo lahko prispevali k podvojitvi zmogljivosti omrežja EU do leta 2030 in doseganju cilja 42,5 odstotka energije iz OVE. Kot je določeno v uredbi TEN-E, se takšni seznami sprejmejo vsaki dve leti po obsežnem posvetovanju z zainteresiranimi stranmi v regionalnih skupinah.
Od teh projektov je več kot polovica (85) projektov s področja električne energije, priobalnih in pametnih omrežij električne energije, pri čemer se pričakuje, da bodo številni projekti začeli obratovati v obdobju 2027–2030. Ti projekti bodo državam EU omogočili, da dosežejo svoj cilj in namestijo 111 GW energija iz OVE na morju do leta 2030 in več kot 300 GW do leta 2050 ter hitro elektrifikacijo, kot je poudarjeno v revidirani uredbi TEN-E, ki bo pripomogla k podvojitvi proizvodnje električne energije iz OVE.
Na seznam so prvič vključeni projekti na področju vodika in elektrolizatorjev (65), ki bodo imeli pomembno vlogo pri omogočanju integracije energetskih sistemov in razogljičenju industrije EU, saj nadomeščajo uporabo zemeljskega plina z vodikom in biometanom v plinskem sistemu. Seznam pa vključuje tudi 14 projektov za omrežja CO2 v skladu z evropskimi cilji za ustvarjanje trga za zajemanje in shranjevanje ogljika.
Hitro izvajanje 85 projektov o čezmejnem prenosu, shranjevanju in pametnih omrežjih podpira evropski akcijski načrt za omrežja, ki določa načine za odpravo ozkih grl in uvedbo omrežij za energetski prehod na hitrejši in učinkovitejši način.
Evropska komisija bo tesno sodelovala z državami EU, nosilci projektov, regulatorji in širšo skupnostjo zainteresiranih strani, da bi pomagala pri hitrem izvajanju teh ključnih projektov v skladu z strožjimi ukrepi evropskega akcijskega načrta za omrežja.