V družbi so se odzvali na objave o vložitvi tožbe treh prebivalcev Renč proti državi zaradi junija sprejete uredbe o DPN za umestitev 2x110 kV daljnovoda Gorica-Divača skozi Renče.
V preteklem tednu so nekateri mediji objavili, da so trije prebivalci Renč na novogoriško upravno sodišče vložili tožbo proti državi zaradi junija sprejete uredbe o DPN za umestitev 2x110 kV daljnovoda Gorica-Divača skozi Renče. Ti trdijo, da je prišlo do kršitve upravnega postopka, ker strankam ni bila dana možnost izreči se. Hkrati napovedujejo, da bodo na ustavno sodišče vložili še pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti, ker naj bi bila v postopku kršena 44. in 153. člen ustave, torej predpisane pravice do sodelovanja javnosti in pravice pobudnikov do sodelovanja v javnih zadevah.
Kot so pojasnjujejo v Elesu, je bil prvotni daljnovod zgrajen v letih 1938/39 in je povezoval takratne elektrarne na Soči s Trstom in Reko. Po priključitvi Primorske k takratni Jugoslaviji je omenjeni daljnovod postal edina prenosna in napajalna povezava za področje severne Primorske. ELES je z obnovo tega daljnovoda začel v letu 2004 in po takratni zakonodaji pridobival gradbena dovoljenja za posamezne odseke. Po odsekih je zato potekala tudi obnova. V letu 2007 je za obnovo ostal le še odsek od roba Krasa do Vrtojbe, kjer je tudi odsek, ki poteka skozi naselje Renče. Zaradi nasprotovanja nekaterih lastnikov zemljišč, ki so se združili v Civilno iniciativo, je postopek pridobivanja pravice graditi potekal zelo počasi, kljub vsemu pa je Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) 23. novembra 2007 izdalo gradbeno dovoljenje za izvedbo del. Zaradi nasprotovanja lastnikov, gradnje ni bilo mogoče izvesti. Upravno sodišče v Novi Gorici pa je 3. oktobra 2008 postopek izdaje gradbenega dovoljenja vrnilo na prvo stopnjo.
Daljnovod, ki je predstavljal glavno napajalno povezavo za severno Primorsko, je bil od konca leta 2007 prekinjen, tako da je napajanje severne Primorske z električno energijo potekalo samo preko daljnovoda 2x110 kV Divača-Ajdovščina. Družba ELES je zato na manjkajočem odseku v letu 2009 poskušala zadevo rešiti tudi z vgradnjo 110 kV kablovoda ter na pobudo MOP začela s pridobivanjem služnostnih pravic za vgradnjo kabelske povezave na celotnem manjkajočem odseku. Zaradi nasprotovanja nekaterih lastnikov za sporazumno sklenitev služnosti za vgradnjo 110 kV kablovoda tudi tega ni bilo mogoče izvesti, čeprav je ELES že izvedel postopek za nabavo opreme (110 kV kabel) in bila pripravljena dela izvesti na osnovi zahteve krajanov Renč.
Ker ELES ni imel nobene druge možnosti več, je marca 2010 podal predlog za začetek postopka priprave novega DPN za gradnjo daljnovoda Gorica-Divača (odsek Vrtojba-Sežana, na območju naselja Renče). Pobuda za DPN je bila večkrat dopolnjena (nazadnje 24. avgusta 2011), med drugim tudi zaradi novo sprejetega Zakona o umeščanju prostorskih ureditev državnega pomena v prostor. Sklep o pripravi DPN je vlada sprejela 23. avgusta 2013. Študija variant je bila dvakrat recenzirana in tudi dvakrat predstavljena predstavnikom lokalne skupnosti (občini Renče-Vogrsko, krajevni skupnosti Renče in zainteresiranim krajanom). Javna razgrnitev osnutka državnega prostorskega načrta, osnutka okoljskega poročila in vseh izdelanih drugih strokovnih podlag je potekala od 12. novembra do 12. decembra 2014, javna obravnava razgrnjenih dokumentov pa je bila 1. decembra 2014 v KS Renče. Stališča do prejetih pripomb in predlogov z javne razgrnitve in javne obravnave so bila podpisana in so od 21. julija 2015 javno objavljena na spletni strani MOP.
V okviru postopka DPN je bilo obravnavanih osem variant poteka trase. Na osnovi zakonskega postopka, ki predvideva oceno variant po prostorskem, funkcionalnem, varstvenem in ekonomskem vidiku ocenjevanja, je bila kot najustreznejša izbrana in z Uredbo vlade 30. junija 2016 potrjena varianta trase, ki predvideva del daljnovoda v nadzemni izvedbi, ki se izogne vsem poseljenim delom, in del v kabelski izvedbi preko strnjenega dela naselja Renče.V bližini načrtovane trase daljnovoda so 3. junija 2016 ustanovili tudi Zavod za otroške dejavnosti v naravi, ki je bil v sodni register vpisan 10. junija 2016. Ko je 30. junija 2016 vlada sprejela Uredbo DPN za potek trase daljnovoda 2x110 kV Gorica-Divača na odseku skozi naselje Renče, so v medijih poudarjali, da gre predlagana trasa daljnovoda tudi nad območjem Zavoda za otroške dejavnosti v naravi v zaselku Renški Podkraj, ki so ga ustanovili le nekaj tednov pred sprejetjem vladne uredbe.
V času od prekinitve daljnovodne povezave do danes je bilo in je še vedno napajanje severne Primorske bistveno manj zanesljivo in ne dosega predpisanega kriterija N-1 za prenosno omrežje, ki zahteva nemoteno delovanje sistema ob izpadu enega elementa omrežja, saj je celotna regija severne Primorske odvisna samo od delovanja edinega daljnovoda 2x110 kV Divača-Ajdovščina. Zmanjšana zanesljivost pomeni velika tveganja za popolne prekinitve napajanja, kar se je v teh letih že velikokrat zgodilo. Najhuje je bilo marca 2010 ob orkanski burji, ko so zaradi poškodb iz omrežja izpadli trije daljnovodi v Vipavski dolini. Celotna severna Primorska je bila zato en dan brez napajanja z električno energijo, zaradi česar je bilo moteno normalno življenje prebivalcev tega območja, podjetnikom in gospodarskim družbam pa je nastala tudi gospodarska škoda, saj niso mogli opravljati dela. Delavci družbe ELES so takrat tvegali življenja in kljub orkanskemu vetru vzpostavili napajanje celotne severne Primorske. V Elesu poudarjajo, da v morebitnem primeru podobnega izpada, svojih zaposlenih ne bodo več izpostavljali takšnemu tveganju.
V Elesu so izpostavili še, da bi bili v primeru zgrajene daljnovodne povezave skozi naselje Renče, porabniki zaradi izpolnjevanja kriterija N-1 za prenosno omrežje normalno oskrbovani z električno energijo preko tega daljnovoda in do izpada ne bi prišlo. (pb)