Energetika

Predstavitev projektov MIGRATE in PROMOTioN

V Berlinu bo konec februarja potekala delavnica, na kateri bodo podrobneje predstavili evropska projekta MIGRATE in PROMOTioN, ki iščeta odgovore na izzive omrežij prihodnosti.
Predstavitev projektov MIGRATE in PROMOTioN
V Berlinu se bodo 28. februarja zbrali predstavniki sodelujočih držav v dveh večjih evropskih projektih, katerih financiranje poteka preko programa Obzorje 2020. Gre za projekta PROMOTioN in MIGRATE, pri čemer ima v slednjem kot vodja delovne skupine ključno vlogo slovenski operater prenosnega omrežja ELES. Delavnica bo potekala pod imenom Tehnični izzivi in priporočila za evropsko elektroenergetsko omrežje prihodnosti, na njej pa bodo predstavljene dosedanje ugotovitve iz obeh omenjenih projektov, udeleženci pa bodo spregovorili tudi o vprašanjih povezanih z delovanjem in nadzorom omrežij z nizko ali brez inercije, kakovostjo napetosti ter zakonodajo in obratovalnih smernicah na omenjenih področjih. 
Projekt MIGRATE se ukvarja s kakovostjo električne napetosti v elektroenergetskih omrežjih z velikim številom virov in porabnikov, ki temeljijo na močnostni elektroniki. V njem sodeluje 25 partnerjev iz 13 držav, vrednost celotnega projekta pa je ocenjena na 17,8 milijona evrov, pri čemer EU prispeva 16,7 milijona evrov. Iz Slovenije poleg Elesa v njem sodelujeta še Univerza v Ljubljani in Elektroinštitut Milan Vidmar, konec štiriletnega projekta pa je predviden januarja 2020.
V projektu PROMOTioN, ki se ukvarja predvsem z možnostmi nadaljnjega razvoja in promocije množičnejše uporabe tehnologije enosmernih visokonapetostnih kablovodov, pa sodeluje 33 partnerjev iz 11 držav, večinoma tistih, ki imajo velike vetrne elektrarne na morju. Vrednost projekta, ki naj bi se končal konec tega leta, je ocenjen na 43 milijonov evrov, od tega bo 34,5 milijona evrov prispevala EU.
Podrobnejši program konference in informacije glede prijave so dostopne na spletni strani https://www.h2020-migrate.eu/news-1/savethedate-1.html .
Brane Janjič
O avtorju