Energetika

Pripravljen nov model določanja referenčne cene elektrike in plina iz obnovljivih virov in soproizvodnih naprav

Posodobitev obstoječega pravilnika je bila potrebna zaradi spremenjenih razmer na trgu in z namenom zmanjšanja tržnih tveganj. Nov model določanja referenčne cene se bo prvič uporabil za napoved za leto 2025, ki jo bo Agencija za energijo objavila do konca oktobra letos.

Pripravljen nov model določanja referenčne cene elektrike in plina iz obnovljivih virov in soproizvodnih naprav

Agencija za energijo vsako leto do 31. oktobra pripravi napoved položaja proizvodnih naprav na obnovljive vire energije in s soproizvodnjo z visokim izkoristkom na trgu z električno energijo. Ta napoved se nato uporablja za določitev referenčne cene električne energije in služi kot podlaga za določanje potrebne višine obratovalnih podpor v naslednjem letu. Kot so zapisali na ministrstvu za okolje, prostor in energijo, so se razmere na trgu v obdobju 2022 do 2024 zaradi energetske krize izrazito spremenile in se še vedno niso umirile. Velike negotovosti in nihanja cen električne energije na trgu so tako povzročili občutno povečanje marž trgovcev, ki so manjšim proizvajalcem električne energije ponujali znatno nižje cene od tržnih. Tudi na trgu z zemeljskim plinom so bili zaznani podobni trendi kot pri električni energiji, saj so cene zemeljskega plina vplivale na gibanje tržnih cen električne energije, pri čemer je pri tržnih cenah zemeljskega plina  prišlo do znatnega zniževanja cen še zlasti ob koncu leta 2023. 

Vlada je zato posodobila Uredbo o pravilih za pripravo napovedi položaja proizvodnih naprav na obnovljive vire energije in s soproizvodnjo toplote in električne energije z visokim izkoristkom na trgu z električno energijo. Za zmanjšanje tržnih tveganj se z novelacijo omenjene uredbe tako uvajata dve ključni izboljšavi modelov za določanje referenčne cene električne energije C(ElRef) in referenčne cene zemeljskega plina C(ZPRef). Pri modelu za določanje referenčne cene električne energije se po novem uporabi korekcijski faktor 0,8 in časovno uskladi obdobje napovedi referenčne cene električne energije z obdobjem za določanje referenčne cene zemeljskega plina. Novo obdobje za izračun referenčne cene za leto N+1 pa se skrajša na 20 trgovalnih dni pred 25. oktobrom leta N. Manjša sprememba je tudi pri modelu določanja referenčne cene zemeljskega plina, kjer se v izračun vključi tudi druge višje stroške proizvodnih naprav za soproizvodnjo toplote in elektrike. 
 

Brane Janjič
O avtorju