Obnovljivi viri

Sprejet Pravilnik o študiji izvedljivosti postavitve fotonapetostne naprave

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je izdalo Pravilnik, ki določa podrobnejšo vsebino in metodologijo priprave študije izvedljivosti, ki se uporablja za dokazovanje obstoja izjeme od obvezne postavitve fotonapetostne naprave.

Sprejet Pravilnik o študiji izvedljivosti postavitve fotonapetostne naprave

Zakon o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije prednostna območja umeščanja fotonapetostnih naprav, med katerimi so tudi strehe objektov in utrjene površine parkirišč na stavbnih zemljiščih, katerih tlorisna površina je 1.000 m2 ali več in se nahajajo na poselitvenih območjih, zlasti v mestih in drugih urbanih naseljih. Navedeni zakon tudi določa, da obvezna postavitev in obratovanje fotonapetostnih naprav minimalne nazivne moči za novogradnje in rekonstrukcije ne velja v primeru, kadar postavitev fotonapetostnih naprav ni izvedljiva ali dopustna ob upoštevanju vrste ali namembnosti objekta, njegove lege ali osončenosti, možnosti priklopa na elektroenergetsko omrežje, ekonomske in tehnične izvedljivosti, zahtev varovanja kulturne dediščine, interesov nacionalne varnosti, obrambe in varstva pred nesrečami, zagotavljanja varnosti v prometu, upravljanja z vodami, varstva gozdov, zagotavljanja zelenih površin ter na naravi temelječih rešitev ali zahtev s področja ohranjanja narave. 
Neizvedljivost postavitve sončne elektrarne iz naštetih vzrokov se dokazuje s študijo izvedljivosti, izdan Pravilnik o študiji izvedljivosti postavitve fotonapetostne naprave pa določa podrobnejšo vsebino in metodologijo priprave študije izvedljivosti in tudi strokovno usposobljenost oseb, ki pripravijo študijo izvedljivosti. Pravilnik je dosegljiv tukaj.
 

Brane Janjič
O avtorju