Obnovljivi viri

Več kot 40 odstotkov vse energije na svetu je OVE

Najbolj zelena je Islandija s 100 odstotno obnovljivo energijo

Katera država vodi, kdo sledi in kje je Slovenija? Po podatkih organizacije Ember se je lansko leto zgodil največji letni skok v zgodovini, predvsem na račun sončne energije, ki se je na svetovni ravni v zadnjih treh letih podvojila in presegla 2.000 TWh.

Več kot 40 odstotkov vse energije na svetu je OVE
Sončna polja Andasol v Španiji (FOTO: WIKI)

Vzpon obnovljivih virov
Več kot 40 odstotkov vse električne energije je bilo leta 2024 proizvedene iz obnovljivih virov, poroča organizacija Ember (Independent global energy think tank). Kot pravijo, je bil to največji letni skok v zgodovini, predvsem na račun sončne energije, ki se je v zadnjih treh letih podvojila in presegla 2.000 TWh. Gre za jasen znak, da se energetski prehod pospešuje.

Sončna energija ostaja najhitreje rastoči vir že 20 let zapored, a pri absolutnih deležih še vedno vodijo države z močnimi vodnimi in geotermalnimi viri. Nekatere države so že skoraj popolnoma prešle na obnovljive vire (OVE), druge jih hitro dohitevajo.

Države z najvišjim deležem OVE na svetu
Med državami z najvišjim deležem električne energije iz obnovljivih virov izstopa Islandija, kjer celotna električna energija izvira iz geotermalnih in hidroelektrarn. Sledi Norveška, kjer 98 odstotkov elektrike prihaja iz hidroelektrarn, medtem ko Brazilija z 82 odstotki prav tako večino svoje električne energije pridobi iz vodne energije. Danska je vodilna na področju vetrne energije, saj ta predstavlja 67 odstotkov njene proizvodnje elektrike. Švedska pa se opira na raznoliko mešanico obnovljivih virov, pri čemer 54 odstotkov električne energije prihaja iz hidroelektrarn, vetra in biomase.

Kaj pa Slovenija?
Delež električne energije iz OVE je po podatkih statističnega urada RS v letu 2024 znašal približno 41,89 odstotkov, kar pomeni povečanje za skoraj 5 odstotnih točk v primerjavi z letom 2022. Glavni razlog za ta premik je bila občutna rast sončne energije, ki je začela igrati pomembnejšo vlogo poleg tradicionalne hidroelektrične proizvodnje. Čeprav Slovenija še ni med vodilnimi državami, trend kaže v pravo smer – z nadaljnjimi vlaganji v sončne in vetrne projekte lahko država v prihodnjih letih doseže še višje deleže čiste energije.

Mare Bačnar
O avtorju