Vlada je na včerajšnji seji med drugim obravnavala tudi poslansko vprašanje glede škodljivosti izgradnje HE na Muri. Kot so sporočili, je postopek priprave državnega prostorskega načrta za HE na Muri trenutno v fazi študije variant. Preučujejo se tri možnosti, ki se med seboj razlikujejo glede na lokacijo zajezitve oziroma pregradnega objekta in število objektov. Dve različici se razlikujeta v lokaciji jezovne zgradbe, tretja pa predvideva dve nižji stopnji jezovne zgradbe. Vlada ob tem pojasnjuje, da Ministrstvo za okolje in prostor ni prejelo ali obravnavalo nobene dodatne pobude. Je pa MOP pri okoljski presoji strateških energetskih aktov s področja energetike, ki so v pripravi ocenil, da veriga elektrarn na Muri ni sprejemljiva.
Kot poudarjajo na vladi, cilji umeščanja hidroelektrarne Hrastje-Mota niso zgolj energetski, temveč so večnamenski in zajemajo tudi celostno urejanje Mure, kar v praksi pomeni preprečitev nadaljnjega poglabljanja struge in zagotavljanje primernega nivoja podzemne vode, povečanje poplavne varnosti in zagotavljane možnosti namakanja kmetijskih zemljišč. Hkrati se bo na tem območju umeščalo tudi ureditve lokalnega pomena, ki so neposredno povezane z načrtovanimi državnimi ureditvami. Za ureditve lokalnega pomena so podale pobude občine na območju DPN (med drugim rekonstrukcija lokalnih cest, revitalizacija potoka Mokoš in Dobel, umestitev kolesarskih poti »Mura-Drava bike«, »Tour de Mur«, športno rekreacijskih centrov, ribiški dom, avtobusno parkirišče, rekonstrukcija nekaterih lokalnih cest, umestitev čistilnih naprav), za katere bo v fazi študije različic preverjena možnost hkratnega umeščanja v prostor.
Glede vplivov načrtovane investicije v prostor, vlada pojasnjuje, da se bo hkrati s postopkom umeščanja v prostor za HE Hrastje Mota na Muri izvedla celovita presoja vplivov na okolje in presoja sprejemljivosti na varovana območja za prostorski akt, pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja pa tudi presoja vplivov na okolje. Investitor je že predložil okoljska izhodišča in opredelil vsa relevantna strokovna področja, za katera se izvaja CPVO, ki jih je MOP 7. marca 2013 potrdil kot ustrezna. Ko bo potrjena tudi kakovost okoljskega poročila, pa bo javno razgrnjeno tudi to, so še sporočili z vlade.