Energetika

Začetek javnih posvetovanj o temah iz zelenega dogovora

Evropska komisija je danes odprla posvetovanji o ukrepih za spodbujanje energetske prenove stavb in vzpostavitvi evropskega standarda za zelene obveznice.
Začetek javnih posvetovanj o temah iz zelenega dogovora

Evropska komisija je danes začela javno posvetovanje o ukrepih za spodbujanje energetske prenove javnih in zasebnih stavb. Kot je znano, so stavbe odgovorne za kar 40 odstotkov porabe energije v EU in 36 odstotkov emisij toplogrednih plinov, zato lahko z ustrezno sanacijo in spodbujanjem energetsko učinkovitejšega gradbeništva bistveno prispevamo k blažitvi podnebnih sprememb in doseganju ciljev evropskega zelenega dogovora. Po podatkih EU je kar 75 odstotkov vseh sedanjih stavb energetsko neučinkovitih in so bile zgrajene pred uveljavitvijo sodobnih predpisov o učinkoviti gradnji, kar 80 odstotkov vseh stavb pa bo še vedno v uporabi tudi po letu 2050. Energetska prenova stavb (v povprečju se trenutno obnovi le odstotek vseh stavb) je tudi ena od prednostnih nalog, opredeljenih v nedavnem svežnju Komisije za okrevanje gospodarstva po epidemiji, saj predstavlja velik potencial za ustvarjanje novih delovnih mest in krepitev naložb. V Bruslju si obetajo, da bodo z  posvetovanjem pridobiti povratne informacije deležnikov o tem, kako povečati stopnjo in kakovost prenove stavb s pomočjo različnih regulativnih, političnih in finančnih instrumentov. Mnenja zbirajo do 9. julija letos, povezava do vprašalnika pa je dostopna na tem naslovu.

Evropska komija je sicer danes odprla tudi javno posvetovanje o vzpostavitvi evropskega standarda za zelene obveznice. Kot so poudarili v Bruslju, bodo zelene obveznice imele pomembno vlogo pri sproščanju potenciala zasebnega sektorja za obvladovanje podnebnih sprememb in spodbujanje gospodarskega okrevanja po pandemiji koronavirusa. Glede na to, da je evro že glavna valuta, ki se uporablja za izdajanje zelenih obveznic po vsem svetu, pa bi lahko uradni evropski standard za zelene obveznice okrepil tudi mednarodno vlogo evra in prispeval k utrditvi EU kot svetovnega vozlišča za zeleno financiranje. Javno posvetovanje je namenjeno pridobitvi mnenj o tem, kaj lahko EU in njene države članice storijo, da bi podprle in spodbudile nastanek obsežnega in visokokakovostnega trga zelenih obveznic. Mnenja o tem vprašanju zbirajo do 2. oktobra, dostop do gradiva pa je tukaj.
Brane Janjič
O avtorju