Energetika

ZEG: »Pripravljavec energetskega koncepta ni upošteval naših izhodišč!«

Zveza ekoloških gibanj Slovenije - ZEG, nevladna okoljska organizacija, je Ministrstvu za infrastrukturo posredovala pripombe na EKS.
ZEG: »Pripravljavec energetskega koncepta ni upošteval naših izhodišč!«

Zveza ekoloških gibanj Slovenije je podala mnenja, pripombe in predloge na besedilo Energetskega koncepta Slovenije (EKS), ki je v javni obravnavi od decembra 2017.

V javni obravnavi so poleg obravnave gradiva v članstvu zveze (društva in zavodi) ter v Izvršnem odboru ZEG-a, na podlagi zabeleženih in pridobljenih mnenj dela zainteresirane javnosti - občanov zbrali skupna mnenja.

Zveza ekoloških gibanj Slovenije, ki je svoja stališča o Energetskem konceptu Slovenije podala že v javni razpravi septembra 2015 in julija 2017, tudi po nedavni, že omenjeni javni obravnavi ugotavlja, da pripravljavec besedila, to je pristojno ministrstvo, pri izdelavi omenjenega dokumenta večinoma ni upoštevalo naslednjih temeljnih izhodišč:

1. EKS mora določati take nacionalne energetske smernice, ki bodo absolutno zasledovale razvoj blaginje državljanov ter celotnega gospodarstva, in ne za ekonomski profit posameznih delov gospodarstva ali njenih družb.

2. EKS naj bo usmerjen s pogledom največ do leta 2035. Z današnjim hitrim razvojem tehnologij je načrtovanje za več kot 30 let naprej nerealno in nepotrebno.

3. EKS ne sme biti predmet razpisa referenduma. Referendum je možen le za jasno odločitev prebivalstva o (ne)gradnji NEK 2

4. ZEG daje glavno prednost pri pripravi nacionalne energetske strategije na  doslednem izvajanju okoljske zakonodaje in ustavnih pravic občanov, ter sodelovanju  in  vključevanju  javnosti  (Aarhuška konvencija, OZN , EU in druge  mednarodne zaveze).   

5. Sedanji predlog EKS je le lepotni popravek prejšnjega. Je premalo medresorsko usklajen med ministrstvi (MOP, Ministrstvo za zdravje, MF …). Niso jasno opredeljeni nosilci odgovornosti, izvajalci in roki …).

6. Najprej bi morali v Vladi RS pripraviti in v Državnem zboru RS sprejeti Nacionalni program varstva okolja RS (osrednji državni okoljsko politični dokument) in šele nato EKS. Oba se pomembno dopolnjujeta in navezujeta.  

ZEG o viziji Energetskega koncepta Slovenije

Kot poudarjajo v Zvezi ekoloških gibanj Slovenije, mora energetika, kot temeljna hrbtenica našega razvoja, razvojno upoštevati strateške, srednjeročne in kratkoročne cilje, ki so pomembni za usmerjanje trajnostnega razvoja virov in uporabe  energije. Te pomembne cilje je potrebno upoštevati tudi pri pripravi EKS, kot najpomembnejšega vsebinskega dokumenta pri nas. Pri tem omenjajo naslednje:

- doseganje ciljev mednarodno dogovorjenega podnebnega energetskega svežnja,

- spremljanje in upoštevanje spremenjenih okoliščin v mednarodnem prostoru, zlasti na trgih energentov in energetskih tehnologij,

- gospodarsko in energetsko stanje v Sloveniji,

- stanje emisij v ozračje kot posledica delovanja termoenergetskih  objektov,    kurilnih naprav in prometa (PM delci) .

- čim manjši vpliv energentov in pogonskih goriv na okolje,

- višja zanesljivost v oskrbi s plinom in elektriko,

- izboljšanje konkurenčnosti družbe in gospodarstva.

Osredotočiti se na dostopne energente in jih koristno izrabljati

Kot omenjajo v ZEG, bodo verjetno v letu 2050 na trgu drugačni energenti, drugačna goriva, seveda vsa iz materije, ki je že sedaj na Zemlji. Poudarjajo, da se moramo  osredotočiti na energente in goriva, ki so sedaj dostopna, jih najbolj koristno izrabljati in zagotoviti osnovo za razvoj tehnik in tehnologij bodočnosti. Pri tem moramo tudi sedanjim rodovom omogočiti primerno življenje in življenjsko okolje.

ZEG navaja naslednje vire v Sloveniji: fosilna goriva (premog, morda zemeljski plin); vodna, hidro energija (v omejenem obsegu, srednja Sava in predvsem hudourniške narave); termalna in geotermalna energija, predvsem za lokalno porabo; lesna biomasa, ki pa naj ne bi bila uporabljana v osnovi za energent; vetrna energija; določene frakcije odpadkov (RDF goriva).

Kot še omenjajo v Zvezi ekoloških gibanj, so bodoči viri, ki jih bomo z razvojem tehnike usposobili za komercialno uporabo, nedvomno sončna in vetrna energija. Sončno energijo pa omenjajo tudi za razvoj priprave vodika, ki je potem osnova za nadaljnji razvoj novih energentov.

Sicer pa je v dopisu, ki ga je Zveza ekoloških gibanj Slovenije poslala na pristojno ministrstvo, navedena tudi vrsta konkretnih pripomb na osnutek Energetskega koncepta Slovenije, vključno z obrazložitvami.