V prostorih ljubljanske Fakultete za elektrotehniko, Elesa in EIMV je danes še posebno živahno, saj poteka tradicionalna prireditev Elektrofest, ki je namenjena seznanjanju dijakov s pomenom in z vlogo elektrogospodarstva in širše energetike.
Organizatorji, ELES, EIMV, Fakulteta za elektrotehniko in Gen energija, so tudi za letošnje srečanje, ki se ga udeležuje okoli 350 dijakov iz Ljubljane in Kranja, pripravili predstavitev najnovejših tehnologij in naprav, ki omogočajo analizo razmer v elektroenergetskem sistemu ter zanesljivo obratovanje in oskrbo z električno energijo.
Družba ELES je tako pripravila predavanje o uporabi sodobnih tehnologij, ki jih uporabljajo pri svojem delu, pri čemer je bila še posebej izpostavljena vloga diagnostično analitskega centra in uporaba tehnologij navidezne resničnosti kot pomoč pri vzdrževanju naprav v razdelilno transformatorskih postajah. V okviru predstavitve Fakultete za elektrotehniko so dijaki na interaktiven način spoznali razliko med napetostjo in tokom, zgodovino nastanka in prednosti izmenične napetosti ter princip delovanja transformatorjev. V Gen energiji so se letos odločili za predstavitev 3D simulacije zgradbe in delovanja tlačnovodnega reaktorja in simulacijo zagona in delovanja Nuklearne elektrarne Krško ter pomen jedrske energije pri oskrbi Slovenije z elektriko, medtem ko so strokovnjaki Elektroinštituta Milan Vidmar spregovorili o atmosferskih razelektritvah, pojavu in nastanku strel in sistemu za avtomatsko lokalizacijo atmosferskih razelektritev – SCALAR, ki omogoča natančno spremljanje lokacij in pogostost pojava strel v realnem času na območju Slovenije in Zahodnega Balkana.
Z zanimivimi tehnološkimi projekti, ki jih razvijajo v okviru svojih dejavnosti in programov za najmlajše, pa so se dijakom predstavili tudi člani Mladinskega tehnološkega centra – Zavoda 404. Njihova vizija je oblikovanje globalne mreže tehnoloških centrov in skupnosti, ki bo mladim nudila možnost razumeti tehnologijo in jih spremljati v celotnem kreativnem procesu.