Francoski jedrski reaktor Flamanville 3, ki so ga gradili kar 17 let, je tik pred zagonom. Po majskem nalaganju jedrskega goriva so v elektrarni izvedli še tehnične teste ter v objektih vzpostavili zahtevane pogoje za začetek jedrske cepitve (fizije). V začetku septembra pa je francoska uprava za jedrsko varnost ASN izdala dovoljenje za začetek izvajanja postopkov divergence. Ta bo vključevala ustvarjanje stabilne jedrske reakcije pri zelo nizki moči, ki bo znašala 0,2 odstotka nazivne moči, so sporočili iz francoske družbe EDF.
Postopoma bodo nato izvajali testni program za dosego 25-odstotne moči, in takrat bodo elektrarno prvič vključili v elektroenergetski sistem. Predvidoma naj bi torej elektrarna še pred koncem jeseni že napajala elektroenergetsko omrežje.
Testiranja bodo nato izvajali tudi v prihodnjih mesecih, ko bodo povečevali moč reaktorja.
Spomnimo, gradnja reaktorja Flamanville 3 se je začela leta 2007, predviden zaključek gradnje pa je bil leta 2012. Po številnih tehničnih in finančnih zapletih se gradnja zaključuje z 12-letno zamudo, končno ceno gradnje pa EDF ocenjuje na dobrih 13 milijard. Reaktor je sicer EDF-ov evropski tlačnovodni reaktor EPR tretje generacije, in je z močjo 1650 MW trenutno največji jedrski reaktor, ter že 57. reaktor v francoski jedrski floti.