Posavska gospodarska zbornica Krško je v partnerstvu z MGTŠ, SPIRIT Slovenija in tradicionalnimi podporniki inovativnosti, tokrat dvajsetič podelila priznanja najboljšim inovatorjem v regiji. Podelili so šest zlatih, devet srebrnih in tri bronasta priznanja.
Na razpis za inovacije so prejeli 18 prijav, pri katerih je sodelovalo 80 inovatork in inovatorjev iz enajstih podjetij, so sporočili iz GZS. Sedemčlansko ocenjevalno komisijo so sestavljali Damjan Mežič, Savaprojekt d.d., Darko Gorišek, GZS PGZK, Ivana Buble, Kostak d.d., Jože Vuk, Metalna Senovo d.o.o., mag. Justina Šepetavc, Vipap Videm Krško d.d, doc. dr. Tomaž Žagar, GEN d.o.o. in predsednik komisije dr. Gregor Škorc, NEK d.o.o.
Za nacionalna priznanja, ki bodo 19. septembra podeljena na Dnevu inovativnosti 2023, kandidirajo tri najvišje ocenjene inovacije: interaktivna simulacija delovanja NEK za spodbujanje in krepitev energetske pismenosti (GEN energija); razvoj in izdelava mobilnega robota za inšpekcijo jeklenega zadrževalnega hrama reaktorske zgradbe v ozki reži ter izvedba inšpekcije (Q Techna d.o.o. Podružnica Krško); in smučarska očala MINT New Cortina Photo+ (Mint sports, Nino Žičkar s.p.).
Interaktivna simulacija delovanja NEK za spodbujanje in krepitev energetske pismenosti je inovacija podjetja GEN energija, ki je prejela zlato priznanje. Avtorji inovacije so dr. Tomaž Žagar (FE UM), Stanko Manojlović (NEK), Jure Jazbinšek, Vesna Slapar Borišek (IJS ICJT), Melita Lenošek Kavčič in Garsia Kosinac. Interaktivna spletna simulacija delovanja Nuklearne elektrarne Krško (NEK) je namenjena spodbujanju in krepitvi energetske pismenosti. To je spletno orodje, ki omogoča izobraževanje na daljavo različnim skupinam zainteresiranih, predvsem mentorjem in učencem, ki sodelujejo na vseslovenskem ozaveščevalnem projektu in tekmovanju Mladi genialci. Hkrati omogoča širjenje, dostopnost informacij o jedrski energiji in tehnologiji preko svetovnega spletna.
Srebrno priznanje je prejelo podjetje GEN-I, za strojno branje hidroloških podatkov iz slik. Pri razvoju inovacije so sodelovali Jan Bohinec, Borut Sluban, Manca Fifnja, Brett Simon Chenoweth, Miha Halas, Leon Rijavec in Lev Prislan. Inovacija Hydro OCR API z algoritmi računalniškega strojnega vida in modeli optičnega prepoznavanja znakov, slikovne podatke o pretokih rek pretvarja v numerične vrednosti, ki so ključne za izračun proizvodnje. Orodje omogoča digitalizacijo procesov in natančnejše napovedovanje, kar krepi konkurenčnost podjetja na trgu. Rešitev prispeva k ažurnosti podatkov in učinkovitim odzivom na krizne razmere, kar je ključno za zagotavljanje oskrbe odjemalcev in uspešno poslovanje GEN-I, so zapisali ob predstavitvi inovacije.
Tudi podjetje Hidroelektrarne na Spodnji Savi je prejelo srebrno priznanje za inovacijo, in sicer za hibridni sistem – fotonapetostno elektrarno D3 in hidroelektrarno Brežice. Avtorji inovacije so dr. Ambrož Božiček, Marko Kenig, Goran Milivojević (HSE Invest d.o.o.). Kot so zapisali, inovacija naslavlja integracijo velike fotonapetostne elektrarne (FE) v sistem hidroelektrarne Brežice s ciljem zagotavljanja naprednega vodenja novega mešanega proizvodnega vira sonce-voda. Sistem lahko minimizira negativne učinke hitro spremenljive proizvodnje električne energije na račun dinamičnega prilagajanja hidroelektrarne (HE), s čimer nudi kratkotrajno hranjenje energije v pretočni akumulaciji in ponuja možnosti optimizacije tržno-proizvodnega procesa.
Nuklearna elektrarna Krško je prejela kar tri srebrna priznanja. Prejemnica priznanja je kampanja »Delam varno ali ne delam« avtorja Rudija Janežiča, ki je namenjena izboljšanju stanja na področju varnosti in zdravja pri delu (VZD). V okviru kampanje so spremenili pristop do VZD, spremenili zavest in miselnost ljudi, zaostrili odgovornost vodij, zagotovili izvedbo praktičnih usposabljanj, zagotovili dodatne kazalce učinkovitosti VZD. Kot so pojasnili, so dosegli veliko izboljšanje stanja, kar kažejo merljivi rezultati s področja VZD.
NEK je prejela srebrno priznanje tudi za inovacijo Panoramska kamera z 2D meritvijo prostorov. Avtorja inovacije sta Stanko Manojlović in Denis Murčehajić (ENCONET). Panoramska kamera omogoča hitro, varno in učinkovito panoramsko slikanje prostorov NEK, ki so lahko zaradi obratovalnih pogojev nedostopni (visoke temperature, radiacija, hrup). Naprava sočasno zajame 2D-tlorisno lasersko meritev, ki se uporabi za natančno pozicioniranje posnetka in verifikacijo dimenzij prostora. Obdelani podatki omogočajo prostorsko premikanje med panoramami, ki se uporabljajo pri pripravi del, usposabljanju, spremljanja staranja komponent, itd.
Tretje srebrno priznanje je NEK prejela tudi za inovacijo Sistem za celovito upravljanje zahtev in pravic. Avtorji inovacije so Franc Škaler, Klemen Turšič (Softelop) in Gorazd Divjak. Inovacijska ekipa je v sklopu oddelka informatike v Nuklearni elektrarni Krško izdelala prenovo procesa za upravljanje in oddajo zahtevkov za informatiko. V sklopu prenove procesa je nastala podporna aplikacija za digitalno upravljanje z zahtevki. Sistem oz. aplikacija v osnovi omogoča oddajo digitalnega zahtevka za informatiko in je tako v celoti nadomestila papirni zahtevek ter nadgradila korake procesa papirnega zahtevka.
Bronasta priznanja so prejela podjetja GEN-I, Hidroelektrarne na Spodnji Savi in Nuklearna elektrarna Krško.
Podjetje GEN-I je prejelo bronasto priznanje za inovacijo Projekt Superforecasting (SF), ki so jo razvili ddr. Blaž Krese, Andreja Smole, Jan Bohinec, Pino Simonovich, Nina Kocbek, Rok Geršak, Lucija Blažej in Dona Pavlin. Kot pojasnjujejo, se v GEN-I se vsakodnevno srečujejo z napredno analizo podatkov, stanj in razmer, na podlagi katerih napovedujejo pomembne parametre z namenom zagotavljanja izjemno uspešnega poslovanja. S projektom Superforecasting želijo to miselnost razširiti med vse zaposlene. Inovacija jim omogoča, da napovedujejo sistematično in spremljajo uspešnost le-tega. Skozi Superforecasting se zaposleni veščin napovedovanja priučijo in z vajo izboljšujejo točnost lastnega napovedovanja.
Podjetje Hidroelektrarne na Spodnji Savi je bronasto priznanje prejelo za inovacijo Vzpostavitev GIS sistema za nadzor nad obratovanjem in vzdrževanjem pretočnih akumulacij avtorja Andraža Hribarja. Vzpostavitev GIS sistema za nadzor nad obratovanjem in vzdrževanjem pretočnih akumulacij temelji na obstoječih tehnologijah, ki so aplicirana za doseganje več nivojev povečanja kvalitete, zmanjšanja dela, povečanja natančnosti in znižanja vzdrževalnih stroškov. Oblikovan je inovativen sistem zaradi izredno velike prostorske razpršenosti, varnosti pred kibernetskimi vdori, velikega obsega dokumentacije in uporabniku prijaznega vmesnika.
Nuklearna elektrarna Krško pa je bronasto priznanje prejela za inovacijo Proces preprečevanja vnosov tujkov v sisteme (PVT), avtorjev Dejana Lackoviča in Marka Živiča. Jedrska industrija se, kot tudi ostale (prehrambna, medicina…), srečuje s stalnim izzivom, kako ohranjati svoje procese brez tujkov. V NEK je to zagotavljanje čistost sistemov, komponent pred zapiranjem in puščanjem v pogon. Tujki v obratujočih sistemih lahko povzročijo veliko gmotno škodo, ali celo poškodbe ljudi. V izogib takim dogodkom so v NEK razvili in nadgradili proces, s katerim skrbijo, da se ob odprtih sistemih izvajajo dodatni preventivni ukrepi.
Objava skupine GEN energija ob prejemu priznanj
Objava družbe Hidroelektrarne na Spodnji Savi ob prejemu priznanj