Podjetji ELES in Iskra Zaščite sta danes podpisali pogodbo o trženju programske opreme SUMO.
Programska oprema SUMO, ki sodi v domeno projektov pametnih omrežij, je ELES razvil skupaj s strokovnjaki Elektroinštituta Milan Vidmar in Fakultete za Elektrotehniko Univerze v Ljubljani. Za trženje in distribucijo na mednarodnih trgih pa bo v skladu s sklenjeno pogodbo, skupaj s hčerinskim podjetjem Solvery Lynx, skrbelo podjetje Iskra Zaščite, proizvajalec in tehnološko inovativno podjetje na področju prenapetostnih zaščit.
Sistem za ugotavljanje meja obratovanja (SUMO) je moderen informacijski sistem za podporo sprotnim odločitvam v obratovanju elektroenergetskega prenosnega sistema. Med drugim omogoča večjo izkoriščenost obstoječega omrežja ter njegovo varnejše obratovanje. Obenem pa operaterju podaja informacijo o obremenjenosti omrežja za tri ure vnaprej. Trženje programske opreme SUMO, ki je bila sicer razvita za potrebe Elesa, bo slednjemu prinesla dodatna sredstva, ki jih bo namenil nadaljnjemu razvoju pametnih omrežij. V družbi ELES naši strokovnjaki načrtujejo in izvajajo več projektov na področjih pametnih omrežij, katerih cilja sta optimizacija izrabe obstoječega omrežja in uporaba alternativnih virov za upravljanje prenosnega omrežja. S tem povečujemo dodano vrednost slovenskega prenosnega omrežja z minimalnim obremenjevanjem okolja, na stroškovno učinkovit način. Programska oprema SUMO ima velik potenciali tudi na globalnem trgu, pri čemer je še posebej razveseljujoče, da sta v projekt v veliki meri vključena tudi slovensko znanje in tehnologija, je ob podpisu pogodbe povedal direktor družbe ELES Aleksander Mervar.
Družba Iskra Zaščite je v sistemu SUMO videla velik tržni potencial, saj predstavlja izreden napredek na področju tehnologije dinamičnega spremljanja prenosne zmogljivosti elektroenergetskega omrežja. V skupini Iskra Zaščite oziroma v našem podjetju Solvera Lynx se že vrsto let ukvarjamo s področjem pametnih omrežij (smart grid), zato pozorno spremljamo vso dogajanje na trgu. Prav tako se kot izvoznik zelo dobro zavedamo, da je izvoz dobrih rešitev možen samo s pomočjo dobre podpore doma in izvedenih pilotnih projektov v Sloveniji. Naša država je odličen poligon za pilotne projekte v energetiki, telekomunikacijah in še drugih področjih, saj imamo vse, kar imajo 'veliki', a na neprimerno krajših razdaljah. S tem namenom smo se odločili za sodelovanje s podjetjem ELES, s čimer bomo lahko njihove izkušnje s področja pametnih omrežij prenesli v tujino. Naša vizija in močna želja je izvažati vrhunsko slovensko znanje, zato nas veseli, da je bilo podjetje ELES kot temelj slovenske elektroenergetike pripravljeno prisluhniti ideji, da njihovo znanje in izkušnje pri učinkovitem obratovanju prenosnega omrežja nadgradimo z našim znanjem ter takšno rešitev predstavimo kupcem v tujini, pojasnjuje izvršni direktor podjetja Iskra Zaščite Goran Vučinič.
Pozitivnim napovedim se je pridružil tudi lastnik podjetja Iskra Zaščite dr. Otmar Zorn. Kot je dejal, v skupini Iskra Zaščite pričakujejo, da bodo z rešitvijo SUMO za optimiranje obratovanja elektroenergetskih omrežij v svetu posegli po povsem novem področju, ki jim bo odprlo tudi druge možnosti sodelovanja s končnimi kupci na področju visoke napetosti. Podobnih uspešnih zgodb po svetu je zelo veliko, počasi pa bo čas, da jih začnemo uresničevati tudi v Sloveniji.
Med Elesovimi projekti, ki sodijo v domeno pametnih omrežij, sta poleg SUMO najbolj aktualna projekta WAMPAC in upravljanje s porabo (DSM). Prvi predstavlja pametni nadzor in zaščito prenosnega omrežja s pomočjo naprednih časovno sinhroniziranih meritev, drugi pa podaja alternativo konvencionalnim virom sistemskih storitev, saj v regulacijo frekvence poleg proizvajalcev električne energije uvede tudi nekatere porabnike. Vsem projektom pametnih omrežij pa je skupno, da optimirajo izrabo obstoječega omrežja in kljubujejo nihajnostnim (volatilnim) spremembam, ki jih prinaša odprtje trga z električno energijo, deregulacija in vse večji delež razpršenih virov.
Za projekt SUMO je ELES leta 2012 prejel tudi priznanje za najboljši projekt pametnih omrežij v Sloveniji. Ob tem ne gre prezreti dejstva, da sta poleg Elesa ključna razvojna partnerja za v prihodnje tudi Inštitut Milan Vidmar in Fakulteta za Elektrotehniko v Ljubljani, ki sta za družbo ELES opravila del razvoja sistema SUMO. (pb)