Odjemalci v Sloveniji so maja iz prenosnega omrežja prevzeli 994,2 milijona kilovatnih ur električne energije, kar je bilo za devet odstotkov več kot lani.
Povpraševanje po električni energiji po omilitvi protikovidnih ukrepov in ponovnem zagonu gospodarstva in storitvenih dejavnosti narašča, pri čemer so odjemalci peti letošnji mesec iz prenosnega omrežja prevzeli 994,2 milijona kilovatnih ur električne energije, kar je bilo kar za devet odstotkov več kot maja lani. Odjem še naprej narašča predvsem pri distribucijskih podjetjih, ki so maja prevzela 835,3 milijona kilovatnih ur električne energije in tako lanske primerjalne rezultate prehitela za 11,5 odstotka, čeprav so dejansko doseženi rezultati še vedno bili za 0,6 odstotka pod prvotnimi bilančnimi napovedmi. Nekoliko se zmanjšuje tudi razkorak med napovedanim in dejanskim odjemom pri neposrednih odjemalcih, ki so s prevzetimi 124,5 milijona kilovatnih ur električne energije za bilančnimi napovedmi zaostali za 2,7 odstotka, v primerjavi z odjemom maja lani pa za 1,9 odstotka.
Po prvih petih letošnjih mesecih je v primerjavi z enakim lanskim obdobjem pozitiven tudi izkupiček na letni ravni, pri čemer je bilo v navedenem obdobju iz prenosnega omrežja prevzetih že 5 milijard 312,9 milijona kilovatnih ur električne energije oziroma za 1,7 odstotka več, kot v enakem času lani in tudi za 1,2 odstotka več, kot je bilo napovedano v elektroenergetski bilanci.
V obdobju januar – maj je bilo sicer v sosednje elektroenergetske sisteme oddano 3 milijarde 668,4 milijona kilovatnih ur električne energije (8,6-odstotna rast glede na 2020), iz tujine pa smo uvozili 3 milijarde 567,1 milijona kilovatnih ur električne energije (2,2-odstotna rast).
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo