Kot smo na portalu Naš stik že lahko prebrali, je bila po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) junija letos proizvodnja električne energije v Sloveniji izjemno uspešna. Neto proizvodnja električne energije je znašala 1.522 GWh, kar pomeni 15 odstotkov več kot v maju in 13 odstotkov več kot v juniju 2023. V ospredju so hidroelektrarne, ki so v primerjavi z lanskim letom svojo proizvodnjo povečale za kar 32 odstotkov.
HESS v vrhu po proizvodnji
Hidroelektrarne družbe HESS so junija 2024 proizvedle 66,5 GWh električne energije, kar je 46 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Skupna proizvodnja hidroelektrarn v obdobju od januarja do junija 2024 je dosegla 379,8 GWh, kar je 16 odstotkov več kot v enakem obdobju leta 2023. Ta rast potrjuje pomembno vlogo hidroenergije kot gonilne sile obnovljivih virov v Sloveniji. Hidroenergija v Sloveniji ostaja najpomembnejši obnovljiv vir energije. Njena prilagodljivost je ključna za stabilnost elektroenergetskega sistema. Hidroelektrarne lahko v le nekaj minutah povečajo svojo moč od nič do sto odstotkov, kar jim omogoča hitro odzivanje na nihanja porabe v omrežju. To je pomembno v kontekstu drugih, manj fleksibilnih virov energije, ki ne morejo zagotavljati enake stopnje prilagodljivosti.
Mednarodna trgovina z električno energijo
Hidroelektrarne torej pripomorejo k stabilnosti elektroenergetskega sistema zaradi svoje sposobnosti hitrega prilagajanja na spremembe v omrežju. Ta zmožnost omogoča večjo zanesljivost oskrbe z električno energijo in podpira delovanje sistema z drugimi viri energije, ki ne omogočajo enake hitrosti prilagoditve. Junija letos je Slovenija uvozila 703 GWh električne energije in izvozila 1.197 GWh, kar kaže na pozitivno bilanco v mednarodni trgovini z električno energijo. Gospodinjstva so v istem obdobju porabila 219 GWh, medtem ko so poslovni subjekti porabili 579 GWh.
Spremljanje proizvodnje v realnem času - ELES
Naj spomnimo: Za vse, ki jih zanima, kako se proizvodnja električne energije spreminja skozi dan po različnih virih, so podatki na voljo na spletnem naslovu ELES, kjer je dostopen grafični prikaz proizvodnje vseh obnovljivih virov energije (OVE) v Sloveniji. Prikaz, ki se osvežuje vsakih 15 minut, omogoča vpogled v proizvodnjo sončnih, vetrnih in hidroelektrarn, tako na prenosnem kot na distribucijskem omrežju.