Energetika

Po osmih mesecih 2,9-odstotna rast odjema

Odjemalci v Sloveniji so iz prenosnega omrežja od začetka leta do konca avgusta prevzeli že skoraj 8,3 TWh električne energije.

Po osmih mesecih 2,9-odstotna rast odjema

Povpraševanje po električni energiji letos, po precejšnjem padcu v minulem letu zaradi razglasitve epidemije in ustavitve gospodarstva in storitvenih dejavnosti, spet narašča. Tako so odjemalci v prvih osmih letošnjih mesecih iz prenosnega omrežja prevzeli že 8 milijard 284,3 milijona kilovatnih ur električne energije, kar je bilo za 2,9 odstotka več kot v enakem lanskem obdobju in tudi za 0,3 odstotka več, kot je bilo sprva napovedano z elektroenergetsko bilanco. Večji odjem od primerljivega lanskega je bilo zaznati predvsem na ravni distribucijskih podjetij, ki so od začetka leta do konca avgusta iz prenosnega omrežja prevzela 7 milijard 81,5 milijona kilovatnih ur električne energije in tako lanske rezultate presegla za 4,6 odstotka. Nekoliko večji odjem od lanskega je bilo zaznati tudi pri ČHE Avče, ki je za potrebe črpanja iz omrežja v prvih osmih letošnjih mesecih prevzela že 253,7 milijona kilovatnih ur, kar je bilo za 2,5 odstotka več kot v istem času lani.
Na drugi strani, je v navedenem obdobju še vedno zaznati manjši odjem s strani neposrednih odjemalcev, ki so v tem času prevzeli 949,1 milijona kilovatnih ur oziroma za 7,9 odstotka manj kot lani in tudi za 5,3 odstotka manj kot je bilo sprva napovedano z elektroenergetsko bilanco. 

In kaj se je dogajalo letos na mejah? Iz sosednjih elektroenergetskih sistemov smo v prvih osmih letošnjih mesecih uvozili 5 milijard 288,8 milijona kilovatnih ur električne energije, kar je bilo za 5,8 odstotka več kot lani, na tuje pa je romalo 5 milijard 791,6 milijona kilovatnih ur oziroma za 0,9 odstotka manj kot v enakem obdobju lani.

Brane Janjič
O avtorju