Energetika

Slovenija dobila prvo 100 odstotno energetsko samooskrbno vas – Zavrate

Pogled v zeleno prihodnost je bil v Zavratah včeraj res zelen. V majhni vasici v bližini Radeč so med zelenjem na sončnem pobočju namreč postavili dve sončni elektrarni s skupno močjo 50 kW. 
Slovenija dobila prvo 100 odstotno energetsko samooskrbno vas – Zavrate

Predstavili so jo Tomaž Režun - župan občine Radeče, Matej Trošt – tehnični vodja projekta, Franc Bogovič – poslanec Evropskega parlamenta, Roman Gregorn – direktor Sonce energije in Gregor Novak – solastnik skupine Sonce in direktor platforme SunContract, ki je povedal: »Z izgradnjo SOVES SONCE Zavrate, je vas v celoti uporabila tehnične možnosti priklopa obnovljivih virov na distribucijsko omrežje in pokrila potrebe vseh vaščanov po električni energiji. Trenutna ocena je, da bo vas Zavrate, s predhodno in novo nameščeno sončno elektrarno, pridelala trikrat več elektrike, kot jo bo tudi porabila.«

Lastniki samooskrbnih elektrarn, ki uporabljajo platformo SunContract, so v lanskem letu proizvedli nekaj manj kot 800 MWh viškov, kar je enako količini elektrike, ki jo porabi približno 200 povprečnih slovenskih gospodinjstev s standardno porabo elektrike 4000 kWh/leto. Kot pravijo, naj bi nakup elektrike prek platforme SunContract tudi pozitivno prispeval k zmanjšanju izpusta CO2 za 4452 ton. Energetsko samooskrbne Zavrate so sicer šele začetek nove zgodbe. Gregor Novak je povedal, da gradijo samooskrbni center mesta Radeče, načrtujejo pa še eno samooskrbno vas v občini Radeče in dodatne v nekaterih drugih delih Slovenije. Pridobitve v Zavratah se veseli tudi Tomaž Režun, župan občine Radeče, ki pravi, da je energetska pridobitev vaščane še dodatno povezala. »Trajnostni razvoj v Sloveniji postaja čedalje bolj aktualna tema in tudi manjše občine se zavedamo njegovega pomena, zato v Radečah že več let aktivno spodbujamo promocijo in izvajanje projektov, ki temeljijo na samooskrbi in obnovljivih virih energije,« je dodal. V načrtu je zelena prihodnost Evrope, ki bo temeljila na obnovljivih virih energije in Franc Bogovič, Evropski poslanec, to pozdravlja: »Da bomo lahko govorili o zeleni prihodnosti in zeleni Evropi je nujen prehod na obnovljive vire. Menim, da so prav obnovljivi viri energije tisti, ki lahko odločilno pripomorejo k doseganju okoljsko-energetskih ciljev EU ter hkrati dajo nove priložnosti evropskemu kmetijstvu in podeželju.«

Projekt je sicer izpeljala skupina SONCE, v okviru katere deluje tudi SONCE energija in je eden največjih ponudnikov sončnih elektrarn v Sloveniji. Roman Gregorn, direktor podjetja razkriva, da se po skoraj 15 letih od njihovega prvega fotovoltaičnega projekta lahko pohvalijo z več kot tisoč uspešno realiziranimi projekti tako na področju samooskrbe za gospodinjstva in kmetije kot tudi projekti za poslovne stranke in industrijo. Temu bogatemu naboru pa sedaj dodajajo še prvo skupnostno samooskrbo, ki deluje v skladu z novo sprejetim zakonom o spodbujanju obnovljivih virov in bo omogočala, da se bo celotna vas napajala izključno iz naravi prijaznih virov energije.

Mare Bačnar
O avtorju