Energetika

Včeraj predstavljeni ukrepi Evropske komisije za ublažitev visokih cen energije že na dnevnem redu zasedanja Sveta EU

Evropska komisija je na podlagi sporočila o načrtu REPower EU in versajske izjave včeraj predstavila zamisli za skupne evropske ukrepe za reševanje temeljnih vzrokov problematike na trgu plina in zagotavljanje zanesljive oskrbe z energijo po razumnih cenah naslednjo zimo in pozneje. 

Včeraj predstavljeni ukrepi Evropske komisije za ublažitev visokih cen energije že na dnevnem redu zasedanja Sveta EU

Po zakonodajnem predlogu Evropske komisije bi morale države članice zagotoviti, da so njihova podzemna skladišča plina do 1. novembra 2022 polna vsaj do 80 odstotkov zmogljivosti, v nadaljnjih letih pa bi se ta delež zvišal na 90 odstotkov, pri čemer bi bili od februarja do oktobra določeni vmesni cilji. Upravljavci skladišč bi morali o ravneh polnjenja poročati nacionalnim organom, države članice pa bi morale ravni polnjenja mesečno spremljati in o njih poročati Evropski komisiji. Skladišča plina so ključna infrastruktura za zagotavljanje zanesljive oskrbe z energijo. Novo obvezno certificiranje vseh upravljavcev skladiščnih sistemov bo preprečilo morebitna tveganja, ki izhajajo iz zunanjega vpliva na kritično infrastrukturo za skladiščenje, kar pomeni, da se bodo morali necertificirani upravljavci odreči lastništvu ali nadzoru skladišč plina v EU. Poleg tega bi bilo za zaprtje skladišča plina potrebno dovoljenje nacionalnega regulatorja. Da bi spodbudili polnjenje skladišč plina v EU, komisija predlaga 100-odstotni popust na tarife za prenos na podlagi zmogljivosti na vstopnih in izstopnih točkah skladišč.

Poleg tega je Evropska komisija za odpravo pomislekov glede še naprej visokih cen energije sprejela sporočilo, v katerem je opredelila možnosti za posredovanje na trgu na evropski in nacionalni ravni ter ocenila prednosti in slabosti vsake možnosti.

EU bi lahko s tretjimi državami sklenila partnerstva za skupni nakup plina in vodika ter tako izboljšala odpornost in znižala cene. Evropska komisija je pripravljena ustanoviti projektno skupino za skupne nakupe plina na ravni EU. Ta bi z združevanjem povpraševanja olajšala in okrepila mednarodno navezovanje stikov EU z dobavitelji ter tako pomagala zagotoviti cenovno ugoden uvoz plina pred naslednjo zimo. Skupino bi podpiral usmerjevalni odbor, ki bi združeval predstavnike držav članic. Skupna pogajalska skupina pod vodstvom komisije bi se dogovarjala z dobavitelji plina in pripravila podlago za prihodnja energetska partnerstva s ključnimi dobavitelji tako utekočinjenega zemeljskega plina kot tudi drugih energentov. 

Komisija si od zadnjega poletja prizadeva, da bi ublažila vpliv visokih cen energije na gospodinjstva in podjetja. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je pred dvema tednoma zavezala, da bo do konca meseca predstavila konkretne izjemne kratkoročne možnosti za preprečevanje širjenja negativnih učinkov cen plina na trgu električne energije. Komisija je pospešila svoje delo, da bi lahko na zasedanju Sveta EU ta teden predložila podlago za razpravo.
Države članice so predlagale več možnih nujnih ukrepov za omejitev vpliva visokih cen električne energije. Vse možnosti, ki so bile predlagane, pa prinašajo stroške in slabosti. Kratkoročne možnosti ukrepanja glede cene električne energije so mogoče v obliki finančnih nadomestil in regulacije. 

Kot je navedeno v sporočilu, ni enotnega enostavnega odgovora za obravnavo visokih cen električne energije, saj se razmere med državami članicami razlikujejo glede mešanice virov energije, zasnove trga in ravni medsebojne povezanosti. Komisija je predstavila prednosti in slabosti različnih pristopov kot podlago za nadaljnjo razpravo med evropskimi voditelji in voditeljicami ter je pripravljena po potrebi svoje delo nadaljevati. Številne od navedenih možnosti obravnavajo simptome, pomembno pa je obravnavati tudi temeljne vzroke trenutnih visokih cen električne energije, in sicer s skupnimi ukrepi EU na trgu plina.

Komisija bo maja predložila podroben načrt REPowerEU in ocenila možnosti za optimizacijo zasnove trga električne energije, pripravljena pa je tudi predlagati načrt EU za varčevanje z energijo. Poleg tega razmišlja o tem, da bi državam članicam zagotovila smernice, kako najbolje izkoristiti ciljno usmerjena odstopanja za posamezne države v skladu z direktivo o obdavčitvi energije.

Nabor orodij Evropske komisije za cene energije iz lanskega oktobra je državam članicam sicer pomagal ublažiti vpliv visokih cen na ranljive odjemalce in ostaja pomemben okvir za nacionalne ukrepe. Komisija je že 8. marca članicam EU predstavila dodatne smernice, ki potrjujejo možnost regulacije cen za končne odjemalce v izjemnih okoliščinah in določajo, kako lahko članice prihodke od visokih dobičkov energetskega sektorja in trgovanja z emisijami prerazporedijo na odjemalce. Včeraj je bil sprejet nov začasni okvir za krizno državno pomoč, ki omogoča podporo podjetjem, ki so jih gospodarski učinki vojne v Ukrajini neposredno ali posredno prizadeli, in sicer v obliki omejenih neposrednih nepovratnih sredstev, likvidnostne podpore ter pomoči za višje stroške plina in električne energije.

Voditelji in voditeljice EU so se 10. in 11. marca v Versaillesu dogovorili, da bodo čim prej odpravili odvisnost EU od uvoza ruskega plina, nafte in premoga, ter Evropsko komisijo pozvali, naj do konca marca predloži načrt za zagotovitev zanesljive oskrbe in dostopnih cen energije v naslednji zimski sezoni. Obenem so se zavezali, da bodo na podlagi sporočila z 8. marca kot nujno vprašanje obravnavali in preučili konkretne možnosti za spoprijemanje z vplivom višjih cen energije na državljane in podjetja, zlasti na ranljive državljane ter mala in srednja podjetja, tudi na zasedanju Sveta EU, ki se začenja danes in bo potekalo še jutri. 

Polona Bahun
O avtorju