Prva slovenska konferenca trajnostne gradnje
Anonym
/ Categories: Energetika

Prva slovenska konferenca trajnostne gradnje

Prve slovenske konference trajnostne gradnje, ki je včeraj potekala na Brdu pri Kranju, se je udeležil tudi minister za kmetijstvo in okolje mag. Dejan Židan. Na strokovnem srečanju so predavali pretežno tuji mednarodno priznani predavatelji in strokovnjaki.  

Po sporočilu iz Ministrstva za kmetijstvo in okolje so na prvi slovenski konferenci trajnostne gradnje izpostavili energetsko učinkovitost, uvajanje okolju prijaznih gradbenih materialov, uporabo naravnih in obnovljivih virov ter zniževanje ogljičnega odtisa.

Na strokovnem srečanju, ki je med udeleženci zbudilo veliko zanimanje (obravnavane teme so bile zelo aktualne), so izpostavili tudi vlogo gradnje in obnove javnih stavb po načelih trajnostne gradnje kot platforme za razvoj gospodarstva in povečevanje le-tega v mednarodnem prostoru.  

Nujna uvedba trajnostnih meril  

Kot je v svojem pozdravnem nagovoru poudaril minister Dejan Židan, je trajnostna gradnja ena izmed dejavnosti, ki bodo tudi v spremenjenih okoliščinah, ko stare ideje in tehnologije več ne zadoščajo, omogočale družbi, da nadaljuje svojo rast: »Nove vire za rast tako predstavljajo predvsem odgovori na družbene izzive z uveljavitvijo nove paradigme razvoja, izhajajoče iz konceptov zelene rasti, zelenega gospodarstva ter snovno učinkovite in nizkoogljične družbe, ki temeljijo na izboljševanju energetske, materialne, okoljske in družbene učinkovitosti, ne pa na vse večji porabi prostora, surovin in energije.« Uvedba trajnostnih meril pri novogradnjah in obnovah javnih stavb je po njegovem nujna.  

Minister o pozitivnih trendih  

V sklepnem delu nagovora je minister Židan predstavil tudi nekaj pozitivnih trendov v zvezi z gospodarsko aktivnostjo v Sloveniji in gradbeniškim sektorjem (v obdobju od maja do junija je Slovenija izmed vseh evropskih držav najbolj napredovala, in sicer za več kot 10 odstotkov). Posebej je izpostavil vladna prizadevanja za spremembo družbenega razmišljanja o sivi ekonomiji: »V državah, ki si jih želimo za vzor, je neplačevanje davkov moralno nedopustno dejanje. Z akcijo, ki se je začela 1. julija letos, želimo, da bi bilo tako tudi v Sloveniji.«  

Sicer pa je minister udeležence povabil k sodelovanju pri tovrstnih akcijah, govor pa zaključil z razširitvijo slogana konference: »Mislimo na okolje danes, da bomo imeli naravne vire tudi jutri!« (mj)  

Previous Article Poročila agencije za pametne naprave
Next Article Jutri v Bruslju izmenjava mnenj o Zeleni knjigi
Print
1676