Na konferenci o kažipotu prehoda v krožno gospodarstvo
Na mednarodni konferenci Circular Change bodo danes predstavniki vlade s skupino avtorjev prvič javno predstavili Kažipot prehoda v krožno gospodarstvo Slovenije.
Po sporočilu Ministrstva za okolje in prostor je omenjeni dokument nastal v sklopu aktivnosti Partnerstva za zeleno gospodarstvo Slovenije pod vodstvom Kabineta predsednika Vlade RS, s ciljem uresničiti strateško usmeritev vlade za prehod Slovenije v krožno gospodarstvo. Proces priprave dokumenta, ki ga je naročilo Ministrstvo za okolje in prostor, je potekal od oktobra 2017 do aprila 2018 pod okriljem Partnerstva za zeleno gospodarstvo Slovenije, konzorcij avtorjev dokumenta pa je vodila platforma Circular Change – med avtorji tudi dr. Janez Potočnik in Institut Jožef Stefan.
Štiri prednostna področja krožnega prehoda Slovenije
V okviru 12 regionalnih posvetov po Sloveniji, ki so bili namenjeni prepoznavanju in vrednotenju potencialov vsake od regij, tako v okviru naravnih danosti kot gospodarskih dejavnosti, znanja in dobrih praks, so se izoblikovala štiri prednostna področja krožnega prehoda Slovenije. Ta so: prehrambni sistem, gozdne verige vrednosti, predelovalne dejavnosti in mobilnost. Pri tem so bila upoštevana tudi Strateško razvojna inovacijska partnerstva (SRIPi), predvsem SRIP Krožno gospodarstvo.
Prepoznavni element Kažipota je t. i. krožni trikotnik, ki poudarja pomen sistemskega prehoda iz linearnega v krožni ekonomski model, v okviru katerega velja močna soodvisnost med tremi elementi - krožnim gospodarstvom (modeli poslovanja), krožno spremembo (vladne politike) in krožno kulturo (državljani). Dokument predstavi v zaključku tudi priporočila vladi, kako učinkovito pristopiti k udejanjanju krožnega prehoda in katere prednosti in ovire so bile v procesu nastajanja dokumenta prepoznane, so med drugim pojasnili na MOP.
1140