Iskalnik

Išči po reviji
Številka od:
Številka do:

Rezultati iskanja

Število zadetkov: /
Letnik Številka in mesec Rubrika Naslov Avtor Podjetje Oseba Značke
  • Kibernetski ščit za slovensko elektroenergetsko omrežje

    ALiEnS-SOC je 10-milijonski projekt, ki bo z umetno inteligenco in strokovnim znanjem ščitil kritično infrastrukturo pred digitalnimi grožnjami.

  • Petrol: Novi nadzorni svet bo vodila Vesna Južna

    Štiriletni mandat se sicer Vesni Južna uradno začne sredi julija. Do takrat bo funkcijo predsednika nadzornega sveta opravljal njen predhodnik Mladen Kaliterna.  

  • Agencija za energijo ukinja kazni za preseganje dogovorjene moči

    Agencija za energijo je potrdila spremembe dveh dokumentov, ki določata, kako se obračunava omrežnina in kako se oblikuje regulativni okvir za elektrooperaterje. Glavna novost: presežna moč se ne bo več obračunavala vsem po vrsti, ampak samo tistim, ki bodo sami spreminjali dogovorjeno moč. 

  • Za več kot 5 milijard evrov vlaganj v omrežje

    Načrta razvoja predvideva vlaganja v višini 1,2 milijarde evrov v nadgradnjo prenosnega omrežja in skoraj 4 milijarde evrov investicij v distribucijska omrežja, ki se spopadajo s povečevanjem razpršenih virov proizvodnje na eni ter povečevanjem števila toplotnih črpalk in električnih avtomobilov na drugi strani. "Zeleni prehod bo obstal ali padel na omrežju, tako v svet, Evropi kot v Sloveniji," so zapisali pri Elesu. 

  • Izbrana podoba prihodnjih slovenskih polnilnih parkov za električna vozila

    Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS) je danes objavila rezultate javnega arhitekturnega natečaja za zasnovo polnilnega parka velikih moči za polnjenje električnih vozil, ki bo stal ob avtocesti pri Novem mestu

  • 3,5 milijona evrov za nadgradnjo aerodinamike tovornjakov

    Izpusti toplogrednih plinov iz sektorja transporta so eni najbolj trdovratnih, saj jih kljub vsem naporom za elektrifikacijo in očiščenje transporta še vedno nismo uspeli bistveno znižati. Največja težava je tovorni promet, kjer vladajo dizelski tovornjaki in kjer so obeti za hitro razogljičenje precej vprašljivi. Zasilna rešitev, ki se je poslužuje politika, je povečanje aerodinamičnosti obstoječih tovornjakov in s tem zmanjšanje porabe goriva, predvsem na daljših razdaljah. 

  • HE Krško: Bober se vrača

    Bober je nekoč izginil iz slovenskih rek, danes pa se znova pojavlja tam, kjer mu naravni pogoji omogočajo življenje. Eden takšnih primerov je območje hidroelektrarne Krško, kjer se je ta največji evropski glodalec znova naselil. V podjetju HESS so se, kot pravijo, na njegovo prisotnost odzvali z vrsto ukrepov.

  • Energetika in finance '25

    Dogodek bo zbral ključne odločevalce, investitorje in strokovnjake, ki že danes oblikujejo energetsko prihodnost regije. S konkretnimi primeri, analizo trendov in odprtim dialogom o tem, kako odkleniti kapital za zeleni prehod, bo srečanje postreglo s prepotrebnimi odgovori in navdihi. 28. maja v Kristalni palači v Ljubljani.

  • Kako koristna je samooskrbna sončna elektrarna v primeru izrednih razmer?

    Večina samooskrbnih sončnih elektrarn se bo v primeru razpada elektroomrežja avtomatično izklopila in ne bo proizvajala elektrike. Z namestitvijo baterije in dodatne opreme je sicer to mogoče spremeniti, vendar pa omogočenje t.i. otočnega obratovanja nekoliko poslabša ekonomiko naložbe. 

  • Urša Skerbiš Štok: Prihodnost je v baterijah

    Kot inženirka v podjetju Pipistrel Vertical Solutions razvija in testira in matematično modelira baterijske celice, njeno poslanstvo pa je jasna vizija – ustvariti boljši svet z razvojem naprednih energetskih rešitev, kar ji je prineslo nominacijo za inženirko leta.