Obeta se čezmejno sodelovanje pri razvoju sodobne mobilnosti
Brane Janjič
/ Categories: Energetika

Obeta se čezmejno sodelovanje pri razvoju sodobne mobilnosti

Minister za infrastrukturo dr. Peter Gašperšič je v Budimpešti z avstrijskim zveznim ministrom za promet Norbertom Hoferjem in ministrom za državni razvoj Madžarske Mihályjem Vargo podpisal Memorandum o čezmejnem sodelovanju pri razvoju in preizkušanju električnih, povezanih in avtonomnih mobilnostnih storitev. Med cilji, določenimi v memorandumu, so spodbujanje, usklajevanje in krepitev pravnih, družbenih, gospodarskih, tehničnih in institucionalnih postopkov za čezmejno seznanjanje z razvojem in preizkušanjem električnih, povezanih in avtonomnih vozil in z njimi povezanih sistemov. Poleg tega pa tudi skupno prizadevanje za vzpostavitev ustreznih pogojev za avstrijsko-madžarsko-slovensko regijo avtomatizirane vožnje, s čimer se pospešuje širjenje novih tehnologij mobilnosti in razvoja vozil.   
Skupno stališče podpisnikov tega memoranduma je, da sta digitalizacija in razogljičenje ključna za naš prihodnji sistem mobilnosti, ki mora biti varen, učinkovit ter okoljsko in družbeno trajnosten. Tehnološki napredek na področjih sodelovalnega inteligentnega prometnega sistema (C-ITS), povezane in avtomatizirane vožnje ter e-mobilnosti so lahko zelo pomembni pri spopadanju z izzivi na področju sistemov mobilnosti, kot so veliko povečanje prometa, spreminjanje potreb po mobilnosti ali povečevanje emisij iz prometa.   
Podpisniki soglašajo, da je tovrstno čezmejno sodelovanje nujno potrebno in pozdravljajo že obstoječe sodelovanje: pismo o nameri za sodelovanje in partnerstvo med Automotive Proving Ground Zala Ltd. na Madžarskem in preizkusnim okoljem Alp.Lab GmbH v Avstriji (center za preizkušanje avtomatizirane vožnje lahkih vozil). 
»Prihodnost je tukaj. S podpisom tega sporazuma smo ji odprli vrata. Veseli me, da bodo na to pionirsko pot stopila tudi podjetja in raziskovalne institucije v Sloveniji,« je ob podpisu dejal minister Gašperšič. Kot je dejal, Slovenija v okviru ukrepov evropske kohezijske politike e-mobilnosti že aktivno vključuje tudi ukrepe trajnostne mobilnosti. Med primeri dobre prakse, ki se že izvajajo so trajnostna parkirna politika, izdelava mobilnostih načrtov institucij, zelena mestna logistika in izobraževalne dejavnosti o trajnostni mobilnosti. V okviru pobude Slovenija - zelena referenčna država v digitalni Evropi pa ministrstvi za infrastrukturo in javno upravo že izvajata pilotni projekt souporabe električnih vozil Avant2Go. Minister je še poudaril, da bomo lahko s podpisom memoranduma države v regiji sodelovanje na tem področju okrepile z izmenjavo dobrih praks, znanstvenim sodelovanjem, pilotnimi projekti in harmonizacijo zakonodaje. 
Previous Article Mag. Andrej Ribič začel nov mandat predsednika uprave
Next Article SODO nadaljuje z ozaveščanjem o učinkoviti rabi energije
Print
903
Avtor fotografij:arhiv MzI