V Evropi obnovljivi viri energije ˝prekosili˝ fosilna goriva
Že drugo leto zapored so obnovljivi viri v prvi polovici leta proizvedli več energije kot fosilna goriva. Poročilo kaže, da so objekti na obnovljive vire do 30. junija proizvedli 245,8 TWh električne energije, kar je za 21,3 odstotka več kot proizvodnja iz vseh fosilnih goriv, ki je znašala 202,7 TWh.
S tem se ponavlja vzorec iz leta 2018, ko so objekti obnovljivih virov v prvem in drugem četrtletju leta proizvedli 288,4 TWh in 252,8 TWh električne energije, objekti na fosilna goriva pa 258,9 WWh in 224,8 TWh električne energije.
Po mnenju družbe je to povečalo stabilnost evropskega trga z električno energijo. Stanje energetske mešanice po Evropi se je v veliki meri stabiliziralo, pri čemer se delež obnovljivih virov ne povečuje več toliko, ravnotežje med premogom in zemeljskim plinom pa se večinoma ne spreminja. To pomeni, da delež proizvodnje iz fosilnih goriv, obnovljivih virov energije in jedrskih elektrarn v večji meri ostaja nespremenjen že od leta 2017. V prvi polovici leta je delež električne energije, ki je bila proizvedena iz obnovljivih virov, večji kot delež iz fosilnih goriv, trend pa se v drugi polovici obrne.
V evropski energetski mešanici so bile v drugem četrtletju letošnjega leta prevladujoče jedrske elektrarne, ki so proizvedle 28,2 odstotka električne energije. Sledile so hidroelektrarne s 17,5 odstotka, zemeljski plin s 17 odstotki, premogovne elektrarne s 14,7 odstotka, vetrne elektrarne z 11,5 odstotka, sončne elektrarne s 6,5 odstotka in elektrarne na biomaso s 3,4 odstotka proizvedene električne energije. Največji delež električne energije iz obnovljivih virov energije (109,2 TWh) so tako v drugem četrtletju proizvedle hidroelektrarne, ki bodo v bližnji prihodnosti še naprej ostajale prevladujoč obnovljivi vir energije v evropski energetski mešanici. V sončnih elektrarnah je bilo v tem obdobju proizvedene 40,5 TWh električne energije, kar je precej pod rekordno visoko proizvodnjo v drugem četrtletju lanskega leta, saj se je proizvodnja iz tega energetskega vira na evropskih trgih začela izravnavati. Vetrne elektrarne so v tem obdobju proizvedle 71,6 TWh električne energije, kar je 25 odstotkov več kot v drugem četrtletju lanskega leta.
Čeprav mnoge države zatrjujejo, da se usmerjajo v obnovljivo energijo, se še vedno velik delež električne energije proizvede iz umazanih fosilnih goriv, poudarjajo v družbi EnAppSys. To potrjujejo tudi podatki, da je proizvodnja električne energije iz fosilnih goriv v evropski energetski mešanici v drugi četrtini letošnjega leta znašala 92,1 TWh, kar je le 22 odstotkov manj kot v drugem četrtletju leta 2016. Kratkoročno bi se ta trend lahko nadaljeval, saj številni investitorji težko zagotovijo financiranje ali pridobijo sredstva iz podporne sheme za projekte obnovljivih virov energije.
1095