V Parizu žezlo prevzemajo ministri
Polona Bahun
/ Categories: Energetika

V Parizu žezlo prevzemajo ministri

V soboto so se zaključila tehnična pogajanja o novem globalnem podnebnem sporazumu, s katerim države želijo omejiti ogrevanje ozračja za največ 2 stopinji Celzija. Besedilo dogovora so pogajalci usklajevali vse od ponedeljka. Pripravili so 48-stranski osnutek, ki je sestavljen iz 21 strani osnovnega dela, 22 strani sklepa konference ter petih strani pripomb in stališč posameznih pogodbenic. Kljub ambiciozno zastavljenim delom pogajalcev, pa je večina odprtih vprašanj ostala nerešenih. O odprtih političnih vprašanjih, kaj bo pravno obvezujoče in kaj ne, pa morajo odločiti pristojni ministri, med njimi bo tudi slovenska ministrica za okolje in prostor Irena Majcen. 

Ministri bodo tako morali v tem tednu odločati o dolgoročnem cilju, torej, ali omejiti ogrevanje na dve ali stopinjo in pol, kot terjajo najbolj ranljive države. Doreči bodo morali pravno naravo sporazuma, kjer je že zdaj jasno, da nacionalni cilji zniževanja izpustov ne bodo pravno zavezujoči. Nedorečeno ostaja vprašanje o razmerju med zniževanjem izpustov in ukrepi za prilagajanje spremembam, kar je tesno povezano tudi s financiranjem. Države v razvoju želijo najprej izvesti ukrepe za prilagajanje, šele potem zniževati izpuste. Terjajo tudi odškodnine za škodo in izgube, povzročene zaradi podnebnih sprememb, ki so jih povzročile industrijske države. A doslej so bogati v okviru podnebnega financiranja le 16 odstotkov denarja namenili za prilagajanje spremembam, zatoni pričakovati, da bi se dogovorili za 50-odstotni delež. Poleg tega ostaja odprto, kako bodo zagotovili obljubljenih 100 milijard dolarjev na leto, saj so jih doslej uspeli 62 milijard dolarjev.

Pariška podnebna konferenca, na kateri naj bi predstavniki 196 pogodbenic Okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja oblikovali nov svetovni podnebni sporazum, se bo končala 11. decembra. (pb)

Previous Article V javni obravnavi Uredba o energetski infrastrukturi
Next Article V Velenju še dobrih 121 milijonov ton premoga
Print
1364